Ponieważ panele fotowoltaiczne (PV) nie mają ruchomych części, producenci mogą śmiało dostarczać swoje moduły z 25-letnią ochroną gwarancyjną. W przypadku wykrycia wady lub usterki panelu słonecznego w tym okresie właściciel systemu solarnego kwalifikuje się do bezpłatnej wymiany (zakładając, że oryginalny producent nadal prowadzi działalność).
Jednak w ciągu tych 25 lat może pojawić się wiele innych problemów – niektóre z nich nie są objęte gwarancją. Wyjaśnia to, dlaczego wielu producentów energii odnawialnej inwestuje w operacje solarne i konserwację, aby utrzymać swoje systemy fotowoltaiczne w optymalnym stanie.
W tym artykule przedstawiamy Państwu, dlaczego obsługa i konserwacja paneli fotowoltaicznych jest tak ważna i ile klienci mogą zapłacić za regularne serwisowanie swoich systemów fotowoltaicznych.
Wymagania dotyczące konserwacji paneli fotowoltaicznych.
Chociaż fotowoltaika jest jedną z najbardziej odpornych technologii wytwarzania energii na rynku, coś tak prostego jak gromadzenie się kurzu może negatywnie wpłynąć na wydajność panelu. Jest to z pewnością prawdą w przypadku standardowej instalacji domowej, a nadmierne gromadzenie się kurzu często powoduje zauważalne spadki produkcji – co z kolei prowadzi do utraty oszczędności energii słonecznej. Straty te potęgują się wraz ze wzrostem wielkości systemu fotowoltaicznego. Właśnie dlatego farmy fotowoltaiczne na skalę użytkową inwestują w codzienne czyszczenie, aby zmaksymalizować produkcję energii w całym obiekcie.
Czyszczenie paneli to jednak tylko jeden z aspektów konserwacji. W przypadku większości systemów fotowoltaicznych jest to najniżej zawieszony owoc. Bardziej zaawansowana konserwacja obejmuje takie czynności jak:
- Inspekcje systemu
- Ponowna kalibracja
- Zmiana położenia paneli fotowoltaicznych
- Konserwacja falownika
- Ponowne podłączenie do sieci
Ponadto systemy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej wyrafinowane, a wiele nowszych instalacji obejmuje magazynowanie baterii i ładowanie pojazdów elektrycznych – oba te elementy mogą zwiększyć wymagania serwisowe systemu fotowoltaicznego.
Reaktywna a prewencyjna konserwacja systemów fotowoltaicznych.
Czasami wymagana jest awaryjna konserwacja systemu w celu skorygowania nagłych spadków mocy słonecznej. Takie reaktywne podejście zwykle wymaga, aby właściciele systemów regularnie sprawdzali wyciągi z rachunków za media – lub aby same systemy fotowoltaiczne były wyposażone we wbudowany monitoring słoneczny, który ostrzega ich właścicieli o odchyleniach w produkcji energii.
W innych przypadkach serwisowanie odbywa się na bieżąco w ramach ogólnej konserwacji. Strategia ta kwalifikuje się jako prewencyjna konserwacja fotowoltaiki – podobna do corocznych przeglądów samochodowych lub corocznych badań lekarskich. Podczas takich wizyt technicy zajmujący się konserwacją paneli fotowoltaicznych sprawdzają systemy, rekonfigurują wszelkie luźne przewody lub panele i optymalizują instalacje pod kątem maksymalnej mocy słonecznej. Poważniejsze problemy – takie jak pęknięte panele lub wadliwe falowniki – mogą być również rozwiązywane podczas tych wizyt.
Wielu klientów korzystających z energii słonecznej w gospodarstwach domowych jest reaktywnych, traktując swoje systemy fotowoltaiczne jako technologię typu “ustaw i zapomnij”. Interweniują tylko wtedy, gdy produkcja energii słonecznej znacząco spada. Wiele mniejszych firm również przyjmuje takie podejście, ponieważ jest to zazwyczaj tańsze i łatwiejsze niż płacenie za zaplanowaną konserwację fotowoltaiki.
Jednak wraz ze wzrostem wielkości instalacji fotowoltaicznej łatwiej jest uzasadnić bieżące koszty prewencyjnej konserwacji paneli słonecznych. Podczas gdy kurz na 20 panelach może przełożyć się na 30 USD utraconych oszczędności, ten sam kurz na całej farmie fotowoltaicznej może oznaczać dziesiątki tysięcy dolarów utraconych oszczędności.
I znowu – to tylko kurz.
Jeśli dodamy do tego wszystkie inne komponenty, przewody, nakrętki i śruby, które mogą potencjalnie ulec awarii w dowolnym momencie, eksploatacja i konserwacja paneli fotowoltaicznych może okazać się opłacalną inwestycją, która przyniesie wymierne rezultaty.
Ale ile właściciele systemów fotowoltaicznych mogą zapłacić za regularną konserwację?
Systemy monitorowania i konserwacji instalacji fotowoltaicznych.
Skuteczne systemy monitorowania są niedocenianymi bohaterami operacji i konserwacji energii słonecznej, zapewniając, że instalacje działają jak najlepiej przez cały okres ich eksploatacji. Systemy te dostarczają w czasie rzeczywistym danych na temat produkcji energii, stanu systemu i wydajności poszczególnych komponentów, takich jak falowniki i panele słoneczne. Oferując szczegółowy wgląd w stan operacyjny systemu energii słonecznej, platformy monitorujące umożliwiają operatorom szybkie wykrywanie i rozwiązywanie problemów, minimalizując przestoje i maksymalizując produkcję energii. Takie proaktywne podejście do obsługi i konserwacji systemów solarnych zwiększa niezawodność i wydajność instalacji solarnej oraz wydłuża jej żywotność.
Oprócz śledzenia codziennych operacji, systemy monitorowania mają kluczowe znaczenie dla predykcyjnej konserwacji paneli słonecznych. Analizują one trendy wydajności i identyfikują potencjalne problemy, zanim staną się one poważnymi problemami.
Oznacza to, że zespoły zajmujące się konserwacją instalacji fotowoltaicznych mogą proaktywnie planować działania, unikając nieoczekiwanych awarii i kosztownych napraw. A co najlepsze? Zaawansowane rozwiązania monitorujące często obejmują zdalne rozwiązywanie problemów, dzięki czemu technicy mogą diagnozować i rozwiązywać problemy bez konieczności udawania się na miejsce.
Kiedy potrzebna jest konserwacja paneli fotowoltaicznych?
Konserwacja odbywa się na bieżąco w przypadku klientów, którzy przyjmują strategię konserwacji zapobiegawczej, przy czym większość właścicieli domów i firm wybiera harmonogram roczny. Czyszczenie i inspekcje mogą jednak wymagać częstszego przeprowadzania, w zależności od lokalnych warunków. Na przykład pyłki, kurz, liście i śnieg to czynniki sezonowe, które mogą wpływać na wydajność systemu fotowoltaicznego.
Codzienne lub cotygodniowe serwisowanie jest normalne w przypadku farm fotowoltaicznych na skalę przemysłową. Częstotliwość ta nie oznacza, że każdy pojedynczy element jest serwisowany każdego dnia (chyba że ptasie odchody stanowią poważny problem). Ale obiekt jako całość podlega codziennej lub cotygodniowej konserwacji, aby pomóc zoptymalizować produkcję energii słonecznej na całej farmie fotowoltaicznej.
Klienci, którzy wybrali reaktywną strategię konserwacji paneli fotowoltaicznych, muszą interweniować tylko wtedy, gdy wykryją problem z powodu:
- Monitoringowi słonecznemu, który ostrzega ich o odchyleniach w mocy wyjściowej systemu fotowoltaicznego. Takie rozwiązania monitorujące są dostępne zarówno na poziomie klientów indywidualnych, jak i w skali całego przedsiębiorstwa.
- Zauważalny wzrost wydatków na rachunki za media. Wymaga to jednak dużej czujności ze strony właściciela systemu fotowoltaicznego, ponieważ musi on regularnie sprawdzać swoje wyciągi. Stosowanie podejścia “na oko” utrudnia również uwzględnienie sezonowych wahań w produkcji energii. Właścicielom systemów fotowoltaicznych może być lepiej porównywać zestawienia z roku na rok, a nie z miesiąca na miesiąc.
- Widoczne uszkodzenia systemu paneli słonecznych. Obejmuje to zsunięte panele, luźne przewody, a nawet moduły pęknięte przez spadające śmieci, takie jak gałęzie drzew lub grad. Nawet jeśli uszkodzenia te nie przekładają się od razu na utratę oszczędności energii słonecznej, drobne problemy mogą szybko przerodzić się w większe i droższe, jeśli nie zostaną wcześnie naprawione.
Jak często panele słoneczne wymagają konserwacji?
Panele słoneczne generalnie wymagają minimalnej konserwacji, często ograniczonej do okresowego czyszczenia w celu zapewnienia optymalnej wydajności. Częstotliwość konserwacji może się różnić w zależności od takich czynników, jak lokalizacja, klimat i warunki środowiskowe. Średnio zaleca się coroczną inspekcję i czyszczenie, które mogą być wykonywane przez właściciela domu lub przez wynajęcie profesjonalisty od paneli słonecznych.
Czy właściciele domów mogą samodzielnie czyścić panele fotowoltaicznych?
Tak, właściciele domów mogą samodzielnie czyścić swoje panele słoneczne przy użyciu wody, delikatnej szczotki i łagodnego mydła, jeśli to konieczne. Ważne jest jednak, aby przestrzegać odpowiednich środków ostrożności i zapoznać się z wytycznymi producenta. Alternatywą jest wynajęcie profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem paneli słonecznych.
Podczas czyszczenia paneli słonecznych ważne jest, aby unikać stosowania materiałów ściernych, myjek ciśnieniowych lub agresywnych chemikaliów, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię paneli. Podobnie, najlepiej jest unikać chodzenia po panelach, aby zapobiec jakimkolwiek uszkodzeniom fizycznym.
Jakie są opcje konserwacji paneli fotowoltaicznych?
Klienci, którzy potrzebują awaryjnej lub prewencyjnej konserwacji systemu solarnego, mają dwie główne opcje:
Firmy zajmujące się obsługą i konserwacją instalacji solarnych
Wraz z dojrzewaniem branży fotowoltaicznej, coraz więcej firm specjalizuje się wyłącznie w obsłudze i konserwacji instalacji solarnych. W rzeczywistości, wielu instalatorów systemów fotowoltaicznych zleca podwykonawstwo swoich własnych projektów takim firmom. Jeśli Państwo również to robią, powinni Państwo być w stanie polecić swoim klientom renomowane firmy serwisowe. Ważne jest jednak, aby wyjaśnili Państwo wady i zalety takiego podejścia.
Przykładowo, dedykowane firmy zajmujące się obsługą i konserwacją instalacji solarnych dysponują zwykle zasobami umożliwiającymi realizację znacznie większych zadań – wraz z narzędziami, zapasami i personelem wymaganym do pracy w trybie 24/7. A ponieważ są to specjaliści w zakresie obsługi i konserwacji instalacji solarnych, są oni lepiej przygotowani do realizacji bardziej złożonych projektów – często szybciej niż ich koledzy instalatorzy.
Dla właściciela domu, który chce tylko regularnego serwisowania, płacenie za coroczne inspekcje i czyszczenie systemu solarnego ma sens. Zatrudnienie dedykowanej firmy zajmującej się obsługą i konserwacją systemów fotowoltaicznych na pełen etat jest jednak prawdopodobnie przesadą w przypadku większości systemów domowych. Ta opcja jest najlepiej zarezerwowana dla większych instalacji fotowoltaicznych w skali komercyjnej lub przemysłowej. Nawet w takim przypadku należy starannie zrównoważyć koszty bieżącej konserwacji z potencjalnym wzrostem produkcji energii słonecznej.
Bieżąca obsługa i konserwacja instalacji fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie.
Wielu klientów instalacji solarnych jest początkowo zaskoczonych, gdy odkrywają, że ich systemy fotowoltaiczne wymagają regularnej konserwacji. Dzieje się tak dlatego, że technologia ta jest często reklamowana jako wyjątkowo odporna i bezproblemowa.
Chociaż wymagania w zakresie konserwacji systemów fotowoltaicznych są rzeczywiście niskie, nie są one zerowe. Problemy mogą i będą pojawiać się przez ponad 25 lat okresu gwarancyjnego paneli fotowoltaicznych – nie mówiąc już o niezliczonych innych komponentach wchodzących w skład instalacji solarnej. A brak naprawy tych problemów w miarę ich pojawiania się nieuchronnie doprowadzi do utraty oszczędności finansowych i środowiskowych.
Konserwacja awaryjna może pomóc odzyskać te oszczędności w krótkim okresie. Z kolei konserwacja zapobiegawcza może pomóc chronić je w dłuższej perspektywie.